• امروز : چهارشنبه - ۹ خرداد - ۱۴۰۳
 • برابر با : Wednesday - 29 May - 2024
1

مجرمان در پشت پرده پولشویی

 • کد خبر : 2441
 • 29 خرداد 1402 - 14:45
مجرمان در پشت پرده پولشویی
فرایند پولشویی در پشت پرده پیشنهادهای شغلی تقلبی پنهان شده است. مراقب پیشنهادهای شغلی تقلبی باشید تا به راحتی تبدیل به قاطر پول نشوید.

پولشویی فرآیند تبدیل عواید غیرقانونی به درآمد به ظاهر قانونی می باشد. مجرمانی که نمی‌خواهند هنگام خرج کردن دستاوردهای غیرقانونی خود گرفتار شوند، ابتدا باید یاد بگیرند که چگونه پول‌های کثیف را تمیز کنند.

پولشویی

به گزارش عدل البرز به نقل از hackernoon ، جرایم سایبری یک تجارت پررونق محسوب می شود و به دلیل غیرقانونی بودن فعالیت‌هایش، کسب درآمد از آن ممکن است، پیچیده‌تر از اداره یک شرکت سنتی باشد.

اکنون که جهان به جرایم سایبری توجه بیشتری می کند، کلاهبرداران آنلاین باید از حلقه های بیشتری عبور کنند تا بتوانند پنهان بمانند. این مجرمان بیشتر به پولشویی روی می آورند، دقیقاً مانند مجرمانی که قبل از آنها وجود داشته اند.

پولشویی چیست؟

پولشویی فرآیند تبدیل عواید غیرقانونی به درآمد به ظاهر قانونی می باشد. مجرمان سایبری می توانند با پنهان کردن پول غیرقانونی در اقتصاد مشروع از سوء ظنی که می تواند منجر به دستگیری آنها شود، جلوگیری کنند.

پولشویی قبل از جرایم سایبری وجود داشته است. سازمان ملل متحد برآورد می‌کند که این فعالیت تا ۵ درصد از کل ناخالص داخلی جهان را تشکیل می‌دهد که معادل حدودا ۲ تریلیون دلار می باشد. البته، به دلیل ماهیت مخفیانه‌ای که دارد، ارائه آمار و ارقام دقیق درباره این عملکرد بسیار مشکل می باشد.

مجرمان باید پول های کثیف را تمیز کنند زیرا صرف یا واریز مقادیر زیادی پول نقد به یکباره سؤالاتی را در مورد اینکه از کجا آمده، ایجاد می کند. پولشویی موجب می شود به نظر برسد که این پول از طریق یک معامله قانونی به دست آمده است.

چگونه مجرمان سایبری پول های کثیف را تمیز می کنند؟

برای مقابله با طرح‌های پولشویی و جلوگیری از آنها، نیاز است ابتدا با روش کار آنها آشنا شویم. در اینجا، به چندین روش محبوب که جنایتکاران سایبری از آنها برای پاکسازی پول کثیف استفاده می‌کنند، اشاره می کنیم.

 1. قاطرهای پول

بسیاری از مجرمان سایبری پول نقد غیرقانونی خود را با استفاده از “قاطر پول” پاک می کنند. این افراد، افرادی هستند که اغلب ناآگاهانه وارد بازی پولشویی می شوند. این روش باعث ایجاد فاصله بیشتری بین جنایتکاران و فعالیت‌های مشکوک می‌شود.

طرح‌های قاطر پول به اشکال مختلفی وجود دارد، اما یکی از روش‌های رایج آن این است که افراد را از طریق پیشنهادهای شغلی تقلبی به خدمت می گیرند. بسیاری از کلاهبرداران از تبلیغات شغلی جعلی برای سرقت داده‌های حساس استفاده می‌کنند، اما می‌توانند افرادی را برای انتقال پول از مکانی به مکان دیگر استخدام کنند و درآمدهای غیرقانونی خود را در این فرآیند پنهان کنند.

این مشاغل ممکن است شامل مواردی مانند خرید کالا از فروشگاهی باشد که در سطح بین‌المللی ارسال نمی‌شود و ارسال آن به خریداران بین‌المللی ست، یا صرفاً انتقال وجوه بین حساب‌ها انجام می شود. قاطرها نمی دانند که این مشاغل و مشتریان آنها همگی کلاهبردار هستند.

با جابجایی پول یا کالاهای با ارزش، آنها فقط یک تراکنش نادرست اما به ظاهر مشروع انجام می دهند تا از یک معامله غیرقانونی حمایت کنند.

 1. تقلب در تجارت الکترونیک

سایت های تجارت الکترونیک یکی دیگر از اهداف محبوب برای طرح های پول شویی هستند. از آنجایی که فروش تجارت الکترونیک تنها در سه ماهه چهارم سال ۲۰۲۲ ، ۲۶۲ بیلیون دلار به دست آورده، رونق ناگهانی فروشگاه های آنلاین شک زیادی را ایجاد نمی کند. همین مسئله آنها را به مسیری ایده آل برای پولشویی تبدیل می کند.

مجرمان سایبری می توانند سایت های تجارت الکترونیک جعلی را براحتی راه اندازی کنند. سپس چندین حساب کاربری برای “خرید” اقلام و انتقال پول غیرقانونی از طریق سایت بدون جابجایی کالا ایجاد کنند.

در نتیجه، آنها سابقه خریدهای به ظاهر واقعی در یک تجارت قانونی را دارند، در حالی که تنها کاری که واقعاً انجام داده اند انتقال پول سرقت شده از یک حساب به حساب دیگر برای پنهان کردن منشأ آن می باشد.

مجرمان سایبری می توانند از طریق چندین حساب در پلتفرم های تجارت الکترونیک موجود مانند آمازون یا Etsy، فروش جعلی داشته باشند. به این ترتیب، آنها سوابقی از یک پردازشگر پرداخت قانونی برای درآمدهای غیرقانونی خود دارند.

 1. تقلب در اقتصاد گیگ (Gig Economy)

یک روش مشابه برای تمیز کردن پول های کثیف، استفاده از پلتفرم های اقتصاد گیگ مانند Uber می باشد. این کلاهبرداری ها با استفاده از قاطرهای پول برای انتقال پول نقد غیرقانونی به کارت های هدیه یا حساب های مالی شروع می شود. سپس می‌توانند از این روش‌های پرداخت که کمتر مورد توجه هستند، برای خرید سرویس‌هایی که در واقع اتفاق نمی افتد، استفاده کنند.

در مثال Uber، یک مجرم سایبری به عنوان راننده Uber ثبت نام می کند و دیگری  یا همان شخص با استفاده از حساب دیگری به عنوان کاربر عمل می کند. کاربر با پول کثیف یک سواری رزرو می کند، اما هیچ سواری هرگز اتفاق نمی افتد.

در مثال Uber، یکی از جنایتکاران سایبری به عنوان راننده Uber ثبت‌نام می‌کند و فرد دیگری – یا همان شخص با استفاده از یک حساب متفاوت – به عنوان کاربر عمل می‌کند. کاربر با استفاده از پول کثیف یک سفر را رزرو می‌کند، اما هیچ سفری انجام نمی‌شود.

سپس، راننده می تواند به این تراکنش در یک پلت فرم قابل اعتماد به عنوان منبع وجوه اشاره کند.

کلاهبرداری های مشابه می‌توانند در سایر پلتفرم‌های خدمات اشتراک‌گذاری مانند اوبر، ایربنب (Airbnb)، فیور (Fiverr) و یا هر فضای دیگری که افراد می‌توانند به طور مستقیم پول را از مشتریان دریافت کنند، رخ دهند. در این موارد، به نظر می‌رسد به صورت خوداشتغالی عادی باشد، اما در واقع این فعالیت‌ها برای انجام تقلب و کلاهبرداری نوعی پوشش می باشد.

 1. صرافی های ارزهای دیجیتال

با رشد جرایم اینترنتی، روش‌های مبتنی بر وب برای پولشویی نیز افزایش یافته است. صرافی‌های ارزهای دیجیتال به عنوان راهی برای پنهان کردن دستاوردهای غیرقانونی خود، توجه مجرمان سایبری را به خود جلب کرده‌اند.

بلاک چین ها بسیار امن هستند، اما ولت های کریپتو فردی می توانند آسیب پذیر باشند. مجرمان با عنوان پلتفرم رسمی ظاهر می شوند تا کاربران را فریب دهند و به حساب های آنها دسترسی پیدا کنند. سپس آنها می توانند از این حساب ها برای استفاده از وجوه غیرقانونی برای خرید رمزارز و مبادله آن به ارز فیات استفاده کنند.

از آنجایی که تراکنش های بلاک چین ناشناس هستند، مجرمان سایبری نیز می توانند این کار را بدون سرقت حساب شخص دیگری انجام دهند. با این حال، آنها باید از چندین حساب ناشناس برای گسترش مبادلات استفاده کنند و از جلب توجه به یک فروش بزرگ اجتناب کنند.

 1. NFT ها

NFT ها یکی دیگر از دارایی های مبتنی بر بلاک چین می باشند که به عنوان فرصتی برای پولشویی ظاهر شده اند. درست مانند اقتصاد گیگ و کلاهبرداری در تجارت الکترونیک، مجرمان می توانند از بازارهای NFT برای پنهان کردن منشاء پول خود با فروش اقلامی به خودشان استفاده کنند.

ابتدا، مجرمان یک اثر هنری دیجیتال را برای فروش به عنوان NFT فهرست می کنند. سپس با استفاده از یک حساب ناشناس دیگر، آن را با وجوه غیرقانونی خود خریداری می کنند. با اینکه این پول به حساب دیگری که آنها کنترل می کنند،  می رود اما باز هم پول کثیف را پاک می کند زیرا به نظر می رسد آنها آن را از طریق این فروش به دست آورده اند.

برخی از NFT ها ده ها میلیون دلار فروخته شده اند که آنها را برای پولشویی ایده آل کرده است.

یادگیری در مورد پولشویی اولین قدم می باشد..

وقتی افراد بیشتری بدانند که تبهکاران چگونه پول های کثیف را تمیز می کنند، تشخیص اینکه چه چیزی پول تمیز است و چه چیزی پول تمیز نیست آسان تر می شود. آگاهی از این تکنیک ها توجه بیشتری را به تراکنش های مشکوک جلب می کند.

وقتی این اتفاق بیافتد، مقامات می توانند فرایند پولشویی را سرکوب کنند و اطمینان حاصل کنند که مجرمان سایبری از جنایات خود فرار نمی کنند.

مجرمان سایبری پول خود را به طرق مختلف پنهان می کنند و احتمالاً با توجه به این تکنیک ها، روش های جدیدی پیدا خواهند کرد. حفظ این روندها در نبرد مداوم علیه جرایم سایبری بسیار مهم می باشد.

پایان پیام/

لینک کوتاه : https://adlealborz.ir/?p=2441

ثبت دیدگاه

مجموع دیدگاهها : 0در انتظار بررسی : 0انتشار یافته : 0
قوانین ارسال دیدگاه
 • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
 • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
 • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.